Antioxidanty - ochránci zdraví
Pojem “antioxidanty” v posledních letech slýcháme doslova ze všech stran. Jsou to ochránci zdraví, elixír mládí, pomáhají proti civilizačním chorobám. Opravdu našemu tělu pomáhají? Co jsou to vlastně antioxidanty, kde je můžeme najít a co způsobují? Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
Co jsou antioxidanty?
Antioxidanty jsou látky, jejichž molekuly omezují aktivitu škodlivých kyslíkových radikálů, čímž snižují pravděpodobnost jejich vzniku a chrání tak náš organismus před oxidačním poškozením. Navazují se na volné radikály a neutralizují je. Některé antioxidanty si tělo umí vyrobit samo a některé ne. Jejich přirozená produkce v našem těle navíc s věkem kolísá. Ty antioxidanty, které si nedokážeme vytvořit sami, potom musíme získávat ze stravy. Tyto látky jsou pro naše tělo velmi významné a důležité, protože bojem s volnými radikály mohou ovlivňovat, jak rychle stárneme.
Antioxidanty dělíme na:
- přírodní - přirozeně se vyskytující v přírodě nebo dané potravině
- syntetické - uměle vytvořené a v přírodě se nevyskytující
Mezi přírodní antioxidanty patří například vitamíny A, B, C a E, zinek, betakaroten, koenzym Q10, borůvky, maliny, červené zelí, brokolice, lněné semínko, káva, hořká čokoláda nebo medicinální houby.
V současné době si s pojmem antioxidant velmi často spojujeme s tzv. superpotravinami jako např. goji, acaí, mořské řasy nebo spirulina. V těchto výrobcích se antioxidační látky opravdu hojně vyskytují, není však nezbytné je vyhledávat. Antioxidanty nalezneme v úplně běžných potravinách, a to v naprosto dostačujícím množství.
Kde je tedy najdeme?
Nejlepším a nejbohatějších zdrojem antioxidantů je ovoce a zelenina. Obsahují je například borůvky, jablka, švestky, ostružiny, brokolice, zelí, cibule, špenát nebo kapusta. Dalším bohatým zdrojem jsou luštěniny, houby a ořechy. Mnohé možná překvapí, že se antioxidanty vyskytují i v čokoládě, kávě, čaji nebo bylinkách, například ve skořici, hřebíčku nebo kurkumě.
Co v těle způsobují?
Nejprve si potřebujeme vysvětlit, co jsou volné radikály. Zjednodušeně řečeno jsou to nestabilní molekuly v našem těle. Tvoří se například při cvičení nebo při výskytu zánětu kdekoliv v těle. Těmto molekulám chybí jeden elektron a snaží se proto najít jakoukoliv zdravou buňku a vzít si její elektron, čímž ji poškodí nebo úplně zničí. Nejsou to ale pouze záporní hráči, mají i pozitivní roli. Například imunitní systém využívá volných radikálů k ničení virů a bakterií, které naše tělo napadají. Pokud je však počet volných radikálů vyšší než počet antioxidantů, vzniká tzv. oxidační stres. Vlivem oxidačního stresu naše buňky špatně fungují, což může vést k degradaci tkáně a tím pádem i k vyššímu riziku různých chorob. A zde přichází na řadu antioxidanty. Tyto látky mají jede elektron navíc a poskytují ho právě volným radikálům, kterým chybí. Tím se zneutralizují a nepáchají další škody.
Získávat dostatečnou dávku antioxidantů z potravin může být někdo poměrně složité. V takovém případě se nemusíte bát sáhnout po přípravcích obsahujících vitamíny a antioxidanty. Zaretis má díky obsahu látky OxaNatin antioxidační účinky a příznivý vliv na funkci celého organismu.