Dýchejte
Dýchejte. Cože? To přece děláme automaticky. Ano, ale děláme to správně? Dýchání samo o sobě běžně nevyžaduje vědomou kontrolu a i když dýcháme špatně – nefunkčně, náš mozek a tělo si na to již zvykly a fungují „normálně“. Představme si ale, že když se naučíme dýchat funkčně, můžeme podpořit svou imunitu, nervový systém, ovlivnit svůj mikrobiom, tep srdce, tlak, mysl, spánek a náladu, nebo dokonce zhubnout.
Věděli jste, že:
- Dýchání neboli respirace je proces, při kterém dochází k výměně plynů mezi organismem a externím prostředím. Rozlišujeme dýchání vnitřní (buněčné) a vnější (mezi plícemi a krví).
- Nejvíce práce při nádechu odvádí bránice, dále vnější mezižeberní svalstvo, při výdechu dochází k relaxaci svalů a zmenšuje se objem hrudníku.
- Buňky mozku vydrží max 3 – 5 min bez kyslíku, pokud je to déle, hrozí nenávratné poškození mozku.
- Dospělý člověk provede 12 – 20 dechových cyklů za minutu (1 cyklus = vdech a výdech), cca 22 000 cyklů za den, to máme přibližně 8 milionů nádechů a výdechů za rok, těžko bychom hledali činnost, kterou provádíme častěji, takže to už stojí za povšimnutí.
- Dech ovlivňuje také nervový systém. Ve stresové situaci nádech způsobí aktivaci všeho – tzv. bojuj nebo uteč! (zvýší se tep, tlak, svalové napětí, úzkost a produkce potu). Výdech naopak zklidní, zrelaxuje, uklidní mozek.
- Množství vzduchu při nádechu a výdechu se nazývá dechový objem (500 ml v klidu a 2000 ml při aktivitě). Maximální množství vzduchu na jeden výdech = vitální kapacita plic je u žen 3200 ml, u mužů 4200 ml, u trénovaných až 7000 ml. I po maximálním vydechnutí, zůstává v plicích zhruba 1500 ml vzduchu, který se nazývá reziduální objem, tento nelze vydechnout a slouží jako rezerva. Přístroj, který zaznamenává dýchání – vitální kapacity plic se nazývá spirometr.
- Různé metody dýchání, ať už jsou to základní texty buddhismu nebo jógy byly zdokumentovány stovky let před naším letopočtem. V dnešní době je znovuobjevujeme.
Dýchání nosem je přirozené a zdravé
Nos dezinfikuje, zvlhčuje, filtruje, ohřívá vzduch a je počátkem dýchací soustavy. Všichni savci dýchají od narození nosem, dítě začne dýchat ústy jen proto, že to vidí u ostatních. To ale není přirozené, a dokonce může i změnit stavbu obličeje.
Proč dýcháme špatně?
- Život v komfortu (příliš mnoho stravy)
- Stres
- Nadměrné mluvení
- Přetopená obydlí
- Nedostatek pohybu
Projevy dysfunkčního dýchání
- Nespavost, chrápání, apnoe, noční můry, přerušovaný spánek
- Ranní únava, podrážděnost
- Špatné držení těla, bolest zad
- Zapadlá spodní čelist, křivé zuby, sucho v ústech, horší trávení
- Příznaky astmatu, ucpaný nos, dušnost
- Studené ruce i nohy, otékání končetin
Jak může prostý dech ovlivnit naše tělo?
Předýchávání neboli hyperventilace. Dochází k němu hlavně při dýchání ústy a různých aktivitách. Představme si třeba chůzi do schodů. Pokud nemáme fyzičku, stačí pár schodů, dva větší hlubší nádechy a naše saturace je 100%. Řekli byste, že to je skvělé, ale není tomu tak.
Ideální saturace (nasycení krve kyslíkem) je 96%. Pokud se dostaneme na maximální hodnotu, zvyšuje se tlak v krevním řečišti, tím se zastavuje přenos kyslíku do tkání, protože kyslík zůstává kvůli vyššímu tlaku v krvi, nemůže se odpoutat a nedostane se do orgánů, do mozku, do svalů – mozek nemá kyslík – člověk je unavenější – produkuje stresový hormon kortizol – ten se objeví v krvi – pozastavuje metabolismus a imunitu – přibíráme a jsme častěji nemocní. Neokysličené svaly a tkáně se zaplaví kyselinou mléčnou a jsou dříve unavené.
Nádechem a výdechem lze ovlivňovat jak výkonnost (sportovci jako Zátopek), tak i různá onemocnění.
Techniky dechu
Existuje nepřeberné množství různých technik dechu, které jsou vhodné pro určitou situaci.
Wim Hof metoda je vhodná při otužování, napomáhá tělu zvládnout pobyt v chladu. Wim Hof mimo jiné dokázal v laboratorních podmínkách, že vhodnou dechovou technikou ovlivnil chování svoji imunity.
Technika Buteyko může zmírnit projevy astmatu, rýmy, apod.
Pranayma – ovládání dechu jako součást jógy, meditace, uvolnění mysli.
Dýchání je základním a opomíjeným pilířem zdraví. Vzduch je jednou z posledních věcí, která je zdarma a pro všechny, tak jej využijme ku prospěchu. Dokáže to každý bez rozdílu věku, pohlaví, hmotnosti či genetické výbavy.