Jak účinně řešit chronickou boreliózu?
ŠÍŘENÍ A INKUBAČNÍ DOBA
Vrátili jste se z příjemné procházky v přírodě a zjistili jste, že se na Vás přisálo klíště? Pak se co nejrychleji pokuste klíště odstranit a místo přisání vydezinfikujte před, i po vytažení. Čím déle totiž klíště necháte přisáté, tím větší je pravděpodobnost vzniku infekce.
Lymská borelióza je infekční onemocnění, které je přenášeno klíšťaty. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí několika dnů až týdnů, ale tolerance je 3-30 dní. Nejčastěji si naše imunita s touto bakterií hravě poradí nebo nemoc proběhne nepozorovaně a kompletně bez příznaků, avšak statisticky onemocnění propukne pouze asi u 5 lidí ze 100. Důležité je tuto nemoc podchytit včas, jinak může mít do budoucna dlouhodobé následky a může výrazně snížit kvalitu života.
PŘÍZNAKY
Pokud se borelióza přece jen objeví, příznaky mohou být vskutku různorodé:
- Kůže – zarudnutí a otoky kolem místa přisání
- Klouby – otoky a bolesti, později může vyústit v revmatoidní artritidu
- Nervový systém – časté bolesti hlavy, únava, malátnost, tiky, škubání ve svalech, ochrnutí určité části těla
- Srdce – zánět srdečního svalu, vzácněji pak boreliová karditida
DIAGNOSTIKA
Předtím, než lékař zahájí léčbu, je nutné, aby byla diagnóza správná. V potaz se bere například časový interval od přisátí klíštěte nebo velikost zarudlé skvrny. Jedna z metod diagnostiky lymské boreliózy je tzv. Western blot. Tato metoda hledá protilátky, které vytvořil imunitní systém k boji proti boreliím.
JAKÁ JE MEDIKACE?
Jelikož je lymská borelióza bakteriální onemocnění, léčí se antibiotiky jako je například doxycyklin, dále pak penicilinové antibiotikum amoxicilin nebo azitromycin. Tento způsob léčby trvá poněkud déle, než běžné infekční onemocnění a to zhruba 2-3 týdny. Při antibiotické léčbě nesmíme zapomenout užívat probiotika, abychom minimalizovali vedlejší účinky. Pokud dojde k poškození nervového systému, doporučuje se vitamín B.
JAK SE VYHNOUT RIZIKU ONEMOCNĚNÍ?
Nejefektivnějším způsobem, jak se vyhnout lymské borelióze je vyvarovat se kontaktu s klíšťaty. Pokud trávíte čas v přírodě, je potřeba se chránit vhodným oblečením a repelentem na klíšťata. Při návratu zkontrolovat místa v oblasti třísel, vlasů a v loketních a podkolenních jamkách. Samozřejmě je také důležité podporovat svoji imunitu zdravým životním stylem, aby popřípadě s likvidací bakterie neměla problém.