Může vás uzdravit alternativní medicína?
V posledních letech stoupá počet lidí, kteří se více zajímají o celostní přístup ke svému zdraví. Začínají preferovat přírodní přípravky před těmi chemickými a pátrají po příčinách své nemoci. Pokud klasická medicína selhává, jaké možnosti máte? Pojďme to společně zjistit.
Na rozdíl od klasické medicíny, která se úzce zaměřuje na problém, celostní medicína se věnuje člověku komplexně. Věří, že klíč k nemocem spočívá ve způsobu života, jaký žijeme. To, jaké máme vztahy, povahu a způsob chování, se neodmyslitelně projevuje v každém aspektu našeho života.
Podle zastánců celostní medicíny je třeba pochopit, co nám naše nemoc sděluje. Je jakýmsi nastaveným zrcadlem, které nám ukazuje, jakým způsobem a v jakých podmínkách žijeme, jak přemýšlíme, neboť myšlenka je energie. Nutí nás se zastavit a ohlédnout se, zda tímhle způsobem chceme žít dál. Pokud nemoc poslechneme, změníme sami sebe a vše špatné kolem zmizí. Hlavním cílem je, aby člověk vědomě převzal moc nad svým životem.
Fytoterapie neboli bylinkářství
Snad každý člověk někdy užil nějakou léčivou bylinku, ať už ve formě tablet, čajů, nebo obkladů a zábalů. Přestože se bylinky používaly v lidové medicíně po tisíce let, stále je považována za alternativní léčbu. Existuje nepřeberné množství nejrůznějších receptů a postupů, které využívají bylinky k tomu, aby člověku nějak ulevily od zdravotních problémů.
- Na spaní se doporučuje heřmánek a meduňka,
- na nachlazení pomáhá čaj ze šalvěje, který má blahodárné účinky na bolest v krku,
- trávení podpoří mátový čaj, heřmánek, hořec nebo fenykl,
- na ženské obtíže platí řebříček nebo kontryhel.
Mnoho bylin však má mezi sebou nejrůznější kontraindikace, například v kombinaci s léky, proto je nutné vědět, jak dané byliny používat, jelikož jinak mohou mít nežádoucí účinky. Jednou takovou bylinou je třezalka, jež se nesmí užívat při pobytu na sluníčku, pokud jedinec užívá antidepresiva nebo pokud žena bere hormonální antikoncepci, jelikož snižujeme její účinek. Z tohoto důvodu není dobré bezhlavě kombinovat a užívat jakékoliv bylinky, pokud si nejsme stoprocentně jistí, že nám neuškodí, a je vhodné užívání konzultovat s odborníky.
Medicinální houby
Ve východní medicíně se medicinální houby používají již tisíce let jako mimořádně prospěšné látky, které přispívají k celkové pohodě a mají vliv na dlouhověkost. Vždyť například Reishi v překladu znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Pozitivní vliv medicinálních hub začíná objevovat i „klasická“ západní medicína a svými studiemi potvrzuje to, co už naši předkové dávno věděli. Mezi nejznámější medicinální houby patří Reishi, Shiitake, Cordyceps, Coriolus, Maitake, Hericium… je jich však daleko víc a každá má své specifické účinky.
Samostatnou skupinu zdraví prospěšných hub tvoří tzv. mikroskopické houby.
Imunitnímu systému prospívají beta-glukany, vitamíny, triterpeny, enzymy minerály, antioxidanty a mnohé další látky, jež jsou nedílnou součástí medicinálních hub. Tyto látky posilují imunitní systém a dodávají mu sílu, aby si snáze poradil např. s viry, bakteriemi, ale i mykózami nebo chlamydiemi. Jsou výbornou pomocí v boji s nádorovými buňkami. Houby však imunitní systém pouze nestimulují, v případě alergií nebo auto imunitních onemocnění ho naopak harmonizují a potlačují jeho zvýšenou aktivitu.
Houby nám nejen pomáhají zůstat zdravými jako lidé, ale hrají také velmi důležitou roli ve zdraví planety. Bylo prokázáno, že houby vylučují enzymy, které štěpí uhlovodíkové vazby v plastu, a proto mohou pomoci vyčistit toxiny z životního prostředí a půdy. Tento proces je známý jako mykoremediace.